Головне управління Держпродспоживслужби

в Тернопільській області

Телефон гарячої лінії:  

(0352) 52-10-10

Представники Держпродспоживслужби провели роз’яснювальну роботу з представниками мисливських господарств та організацій щодо профілактики АЧС


 Розпочинається  сезон полювання на копитних звірів (дикого кабана, косулю та інші). Щоб попередити занесення та розповсюдження африканської чуми свиней на території мисливських угідь, здійснення заходів оперативного реагування у випадках виникнення підозри на захворювання чи виявлення загиблих тварин, представники  Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області у своїх територіальних громадах провели семінар-наради з користувачами  мисливських угідь районних організацій Українського товариства мисливців та рибалок щодо організаційних заходів під час полювання на копитних тварин.

Під час наради обговорили проведення діагностичних відстрілів диких тварин перед відкриттям мисливського сезону та під час полювання, обо´язковість проведення ветсанекспертизи усіх добутих туш на спеціально облаштованих майданчиках, відбір біоматеріалу для моніторингових досліджень, шляхи міграції диких кабанів, обладнання майданчиків для підгодівлі та майданчиків для проведення ветеринарно-санітарної експертизи, наявність ветеринарно-санітарного паспорта на собак мисливських порід з обов’язковою відміткою про щеплення на сказ.

Розповсюдження африканської чуми свиней найбільш поширене серед диких кабанів, які є джерелом інфекції  і для домашніх свиней. Африканська чума – висококонтагіозна вірусна хвороба диких і свійських свиней усіх вікових груп. Фактори й шляхи поширення збудника це  прямі контакти тварин, поїдання трупів або продуктів забою інфікованих свиней, контаміновані корми, інші предмети довкілля. Механічними переносниками збудника хвороби можуть бути птахи, свійські й дикі тварини, гризуни, ектопаразити (деякі види кліщів, воші, зоофільні мухи), що були в контакті з хворими й загиблими свиньми.

Щоб уникнути виникнення і розповсюдження африканської чуми свиней необхідно дотримуватися таких заходів: користувачам мисливських угідь необхідно   розробити маршрути щоденного обстеження єгерськими службами мисливських угідь на предмет виявлення хворих чи загиблих диких тварин. У випадку виявлення підозри на захворювання або виявлення загиблих тварин негайно повідомляти спеціалістів ветеринарної медицини. Не допускати самовільного переселення диких кабанів.

Мисливці повинні уникати забруднення  мисливського спорядження кров’ю дичини, мити руки, змінювати одяг та взуття після полювання, дезінфікувати транспортні засоби при відвідуванні мисливських угідь. М’ясо та інші продукти мисливського промислу підлягають обов’язковій ветеринарно-санітарній експертизі. Продукти полювання, які не використовуються в їжу, утилізувати шляхом спалювання або закопуванням на глибину 1.5 м з добавлянням хлорного вапна. Обробляти туші добутих тварин в спеціально облаштованих місцях на території мисливських господарств. Післязабійний огляд — основний метод оцінки безпечності та якості продуктів від впольованих диких тварин.
       На АЧС потрібно досліджувати трупи загиблих диких кабанів.