Головне управління Держпродспоживслужби
в Тернопільській області
Головне управління Держпродспоживслужби
в Тернопільській області
Останнім часом до Управління захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби в Тернопільській області почастішали звернення громадян щодо роз’яснення з приводу необхідності періодичної повірки засобів вимірювальної техніки, результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду (лічильники гарячої та холодної води), так як їм приходять повідомлення від постачальників цих послуг.
Отже, згідно ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту. Статтею 3 цього ж Закону визначено, що до сфери законодавчо регульованої метрології відносяться торговельно-комерційні операції та розрахунки між покупцем (споживачем) і продавцем (постачальником, виробником, виконавцем), у тому числі під час надання транспортних, побутових, комунальних, електронних комунікаційних послуг, послуг поштового зв’язку, постачання та/або споживання енергетичних і матеріальних ресурсів (електричної і теплової енергії, газу, води, нафтопродуктів тощо).
Однак, з початком повномасштабної агресії росії, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 05 квітня 2022 року №412 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного стану», якою встановлено, що позитивні результати періодичної, позачергової повірки та повірки після ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, засвідчені відбитком повірочного тавра на таких засобах чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлені свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, строк дії яких закінчився у період воєнного і надзвичайного стану та протягом місяця після його припинення чи скасування, чинні на період воєнного і надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування на всій території України або в окремих її місцевостях.
Повідомлення, які отримують споживачі від постачальників послуг з приводу закінчення терміну повірки засобів комерційного обліку, можуть бути рекомендацією, а не вимогою.
Водночас, за можливості, все ж краще зробити повірку вчасно, адже дана операція встановлює і підтверджує, що зазначений засіб вимірювальної техніки відповідає встановленим вимогам. Також треба врахувати, що після припинення дії воєнного стану багатьом споживачам одночасно знадобиться повірка приладів обліку, що призведе до різкого збільшення заявок та великих черг.