Головне управління Держпродспоживслужби

в Тернопільській області

Телефон гарячої лінії:  

(0352) 52-10-10

На засіданні ДНПК при обласній державній адміністрації обговорили епізоотичну ситуацію Тернопільщини


  Відбулося чергове засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при облдержадміністрації, в якому взяли участь заступник голови обласної державної адміністрації Олег Валов, представники Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області, головний спеціаліст відділу лісового і мисливського господарства, охорони і захисту лісів обласного управління лісового і мисливського господарства, заступника начальника управління превентивної діяльності  Головного управління Національної  поліції в області, начальник медичної служби Управління Державної служби з надзвичайних ситуації України в області.

 Олег Валов ознайомив учасників з порядком денним, наголосив на важливості та актуальності питань, що розглядаються, особливо вказав на небезпеку, яку несе африканська чума свиней для області та цілої держави, закликав  присутніх з повною відповідальністю поставитись до розгляду питань.

   Учасники засідання обговорили епізоотичну ситуацію  в області щодо африканської чуми свиней та хід проведення оздоровчих заходів в неблагополучних пунктах у селах Білокриниця Зборівського та Антонівці Шумського районів.

 Начальник відділу протиепізоотичних заходів Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Володимир Марків охарактеризував епізоотичну ситуацію в області щодо АЧС, зокрема вказав на останні випадки  захворювання, які мали місце в індивідуальних господарствах гр.К. у с.Білокриниця Зборівського та гр.О. у с.Антонівці Шумського районів. Він наголосив, що у селі Білокриниця оздоровчі заходи на завершенні залишається лише отримати лабораторний результат від свині, забитої у зоні захисту, від якої біоматеріал направлено для лабораторного дослідження.

   Характеризуючи ситуацію в с.Антонівці, доповідач наголосив, що причиною спалаху АЧС було вигульне утримання свиней і можливість контакту свійських свиней із дикими кабанами через щілини в дерев’яній огорожі на вигульному майданчику, де утримувались свині. Він розповів про заходи, які вже проведено в господарстві та населеному пункті, а також ті, які ще  необхідно проводити. Разом з тим він відзначив, що в дослідженому біоматеріалі від свині, що утримувалась в зоні захисту і була  піддана забою – збудника АЧС не виявлено, на що Львівською регіональною державною лабораторією ветеринарної медицини видано результат лабораторного дослідження (експ. від23.06.2018 р. №000764 п.м./18), що є попереднім свідченням того, що джерело збудника вдалось локалізувати.

     Доповідач підкреслив, що галузь свинарства Тернопільщини, як і всієї України є під постійною загрозою занесення збудника АЧС і відзначив, що лише  дотримання закритого режиму роботи  свиногосподарств усіх форм власності, регулярне проведення дезінфекцій транспорту, взуття та одягу і широкомасштабна боротьба із «стихійною торгівлею» можуть запобігти спалахам захворювання.

  Володимир Богоніс відзначив, що протягом 2017-2018 років у трьох районах області – Збаразькому, Зборівському і Шумському  реєструвались спалахи АЧС серед диких кабанів, що є свідченням наявності збудника у дикій фауні на території області, а це несе постійну загрозу новим спалахам АЧС як у диких, так і в домашніх свиней.

  Враховуючи доповіді членів засідання, Державна надзвичайна протиепізоотична комісія  прийняла рішення важати територію Тернопільської області щодо африканської чуми свиней і можливості подальшого поширення збудника АЧС – неблагополучною  і загрозливою. Також рішеням Комісії визначено ряд заходів щодо недопущення поширення спалахів.

    Під час засідання ДНПК Володимир Марків охарактеризував епізоотичну ситуацію щодо сказу станом на 26 червня 2018 року, вказав, що захворювання реєструвалось у дев’яти районах області у п’яти видів тварин – собак, котів, лисиць, кротів і борсуків, навів порівняльну характеристику за 2017 рік і наголосив, що близько 40 - 50% від всіх випадків сказу, які реєструвались в області протягом останніх років, припадає на червоних лисиць. Далі доповідач навів динаміку відкриття неблагополучних пунктів та їх оздоровлення за І півріччя 2018 року, зробив порівняльну характеристику спалахів сказу за І-ше півріччя 2017 та 2018 років і наголосив, що, незважаючи на певне покращення, загроза спалахів сказу, особливо у дикій фауні, - не зменшується і нагадав, що одним із шляхів розв’язання проблеми є пероральна вакцинація лисиць у дикій фауні та розв’язання проблеми безпритульних тварин в населених пунктах.

   Володимир Марків охарактеризував також епізоотичну ситуацію в області щодо грипу птиці за останні два роки, наголосив на його небезпеці для людей та розповів про заходи, які проводить служба ветеринарної медицини для контролю за епізоотичною ситуацією щодо цього захворювання.

   Володимир Богоніс нагадав, що у червні місяці представники європейських країн-членів ЄС перебували в Україні, зокрема у сусідніх – Івано-Франківській та Чернівецькій областях, де у 2017 році реєструвались спалахи грипу серед свійської птиці. Метою візиту було проведення моніторингу щодо методів діагностики грипу і якості та ефективності проведення оздоровчих заходів в Україні. Він також наголосив, що візит даних представників на Тернопільщину не планувався, оскільки хвороба виникала лише у дикій фауні, а джерело збудника було вчасно локалізоване і ліквідоване.