Головне управління Держпродспоживслужби

в Тернопільській області

Телефон гарячої лінії:  

(0352) 52-10-10

На Тернопільщини завершено феромонний моніторинг лісових насаджень


 Важливим завданням Управління фітосанітарної безпеки Головного управління  Держпродспоживслужби в Тернопільської області є своєчасне виявлення, локалізація і ліквідація карантинних шкідливих організмів. Для визначення фітосанітарного стану лісових насаджень, державні фітосанітарні інспектори проводять фітосанітарний моніторинг із застосуванням феромонних пасток. Перевага таких пасток полягає в можливості виявлення шкідників при достатньо низькій чисельності та застосування вчасного комплексу захисних заходів для попередження поширення шкідників. Феромонні пастки є різних типів (залежить від біології комах). Це можуть бути дельтовидні (трикутні), пастки відкритого і напіввідкритого типу, пастки Ліндгрена. Всередину пасток поміщають диспансер, просочений синтетичним аналогом статевого феромонна. Запах феромона виходить з диспансера, приваблює самиць жуків. Вони підлітають до лійки, вдаряються в бар’єрні пластинки і падають вниз в прийомну склянку. У випадку напіввідкритої пастки, то жуки прилипають до поверхні. Самі ж феромони є екологічно безпечними. Це природні речовини, які застосовуються у мікродозах, швидко випаровуються і не забруднюють довкілля.

У 2021 році державні фітосанітарні інспектори провели фітосанітарний феромонний моніторинг на виявлення таких видів карантинних шкідників лісових насаджень:

  • Смолівка кедрова (Pissodes nemorensis Germ.) є шкідником молодих насаджень таких дерев як сосна, кедр, модрина, ялина сибірська.  Смолівка кедрова заселяє все дерево від коренів до верхівок гілок. Личинки пошкоджують бокові гілки дерев, імаго вигризають глибокі отвори. Личинки, розвиваючись під корою, здатні повністю знищити молоді гілки. Уражені смолівкою дерева відрізняються від здорових пожовтінням хвої і засиханням верхівок. Основними ознаками присутності шкідників є круглі дірочки та глибокі отвори вигризені імаго в корі гілок і стовбурів дерев.
  • Лісовий похідний шовкопряд (Malacosoma disstria Hüb.) пошкоджує дуб, ясен, липу, вишню, осику та ряд інших дерев. Одною із характерних ознак присутності шкідника є кладка яєць, яка має вид кільця навкруги гілок. Відроджені гусениці рухаються в пошуках нових місць для живлення і обплітають павутиною окремі гілки і навіть цілі дерева. Великої шкоди завдають личинки – молодших віків харчуються бруньками та молодими листочками, старших віків об’їдають листя на деревах. При масовому спалаху шовкопряд може призвести до загибелі дерев.
  • Японський сосновий вусач (Monochamus alternatus Hope) пошкоджує ялину, сосну, ялицю, модрину. Жуки нападають лише на ослаблені та зрубані дерева, прокладаючи ходи під корою та деревини. При зніманні кори видно молоді личинки, які прогризають ходи у деревині. На наявність дорослих личинок вказують овальні вхідні отвори. Імаго японського соснового вусача є перенощиком нематод, які можуть завдати великої шкоди хвойним насадженням.
  • Великий модриновий короїд (Ips subelongatus Motsch.)  вважається найбільш небезпечним шкідником модрини в регіонах свого розповсюдження.  Характерними ознаками присутності шкідника є витікання смоли з отворів (місць входу імаго в кору). За сильного заселення, крона хвойних дерев рідшає, хвоя набуває жовтогарячого забарвлення, окремі гілки (особливо в верхній частині дерева) в'януть і засихають.
  • Китайський вусач (Anoplophora chinensis). Його основні рослини-живителі належать до родів: яблуня, тополя, верба, клен, вільха, береза, каштан, бук, ясен, горіх, груша, дуб. Цей шкідник може завдавати шкоди плодовим і декоративним деревам різного віку. Дерева, в результаті живлення личинок, стають сприятливими до впливу хвороб і вітру. Часто такі дерева гинуть. Жуки живляться листям і молодою корою.
  • Вузькозлатка ясенева смарагдова (Agrilus planipennis). Рослини-господарі вузькозлатки ясеневої смарагдової, в основному, - ясен, деякі види в’язів, горіха. Також пошкоджує інші листяні породи дерев: тополю, осику, клен, березу, вільху, дуб, граб, липу. Agrilus planipennis відноситься до групи агресивних стовбурових шкідників, здатних заселяти живі, неослаблені дерева, що неминуче приводить їх до загибелі. У заселених вузькозлаткою дерева, зазвичай, мають розріджену крону, листя передчасно жовтіє і опадає, уздовж стовбура і головних гілок розвиваються вторинні пагони.  На третій рік зараження багато гілок відмирає, стовбур тріскається, стають помітні численні льотні отвори.
  • Вузькозлатка березова бронзова (Agrilus anxius Gory.) Рослинами-господарями є всі види роду берези. Основними ознаками присутності шкідника є:  D-подібні льотні отвори імаго шириною да 5 мм; специфічна сітка ходів личинок під корою; на деревах зів’яле і пожовкле листя, передчасне опадання листя, засохлі гілки, пригніченість і загибель дерев; виділяється живиця ржавого кольору, з’являються плями на корі ржавого кольору, а також виникають нарости та здуття кори.

За результатами фітосанітарного моніторингу та фітосанітарної експертизи, карантинних шкідливих організмів у лісових насадженнях Тернопільщини не виявлено.