Головне управління Держпродспоживслужби

в Тернопільській області

Телефон гарячої лінії:  

(0352) 52-10-10

На Тернопільщині провели семінар для територіальних органів Держпродспоживслужби трьох областей щодо реалізації вимог закону про контроль


   У Теребовлі відбувся семінар-навчання з питань застосування законодавства у сфері безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини. Зокрема, навчання стосується реалізації вимог закону України від 18.05.2017 № 2042 «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин», який набуває чинності 4 квітня поточного року.

  Участь у заході взяли представники Держпродспоживслужби Тернопільської, Івано-Франківської та Чернівецької областей.

  Розпочинаючи навчання, начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області Василь Хомінець зазначив, що сьогодні на нашу службу покладається чимало завдань, однак, ми працюємо в законодавчо-перехідний час, тому повинні прикласти максимум зусиль, які будуть спрямовані на захист інтересів споживача та його права щодо вживання якісної та безпечної їжі.

   Учасників привітав голова Теребовлянської районної державної адміністрації Юрій Ништа. «Вітаю поважних гостей на теребовлянській землі. Теми, які ви сьогодні розглядатимете, актуальні та важливі. Адже від безпечності та якості продуктів харчування значною мірою залежать життя і здоров'я наших громадян, а також продовольча безпека країни. Тому бажаю усім плідної праці», - зазначив у вітальному слові Юрій Михайлович.

    Заступник начальника управління - начальник відділу державної інспекції управління державного контролю Держпродспоживслужби України Юрій Перегінець та завідувач сектору з оцінки ризиків управління державного контролю Держпродспоживслужби України Оксана Борейко розповіли учасникам семінару про зміни у законодавстві обговорили питання щодо повноважень органів виконавчої влади у сфері державного контролю, функціонування системи державного контролю, принципів і вимог державного контролю із врахуванням ризик-орієнтованого підходу, вимог до складання протоколів про порушення, відповідальності за порушення виконання вимог законодавства, порядку проведення відбору зразків та лабораторних досліджень (випробувань), відповідальності операторів ринку та державних інспекторів у сфері безпечності харчових продуктів, вимог застосування штрафних санкцій та складання протоколів про адміністративне правопорушення тощо.

 Чимало запитань від учасників навчання стосувалося процедури перевірок, їх документального оформлення та повноважень державних інспекторів та лікарів. Адже, залишається менше місяця до того часу як Закон вступить в дію, тому на зміни в законодавстві варто звернути увагу не лише представникам контролюючих органів, а й підприємцям.