Головне управління Держпродспоживслужби

в Тернопільській області

Телефон гарячої лінії:  

(0352) 52-10-10

ГУ Держпродспоживслужби в Тернопільській області визначає фітосанітарний стан області


Для встановлення фітосанітарного стану Тернопільської області державні фітосанітарні інспектора Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Тернопільській області в період вегетації 2017 року проводять виставлення феромонних пасток на виявлення ряду карантинних та некарантинних шкідників.

   Феромонні пастки – це є міні контейнери, які використовують для заманювання комах за допомогою відповідного запаху, який тільки характерний для представників відповідного виду. Також їх використовують як засоби боротьби з комахами-шкідниками. Такі феромонні пастки не несуть жодної небезпеки людям та навколишньому природньому середовищу. Ці пастки лише притягують тих комах, чиї феромони використовуються під час заманювання.  

  Спеціалісти управління фітосанітарної безпеки  провели обстеження у Кременецькому районі в ДП «Кременцьке лісове господарство» на виявлення небезпечного карантинного шкідника лісових насаджень – великого модринового короїда (Ips subelongatus) за допомогою бар’єрних феромонних пасток. Великий модриновий короїд небезпечний карантинний організм, який віднесений до списку А 1 (карантинні організми, відсутні в Україні) Переліку регульованих шкідливих організмів. Внаслідок живлення короїда дерево втрачає свою товарну якість, насіння не утворюється, а при сильному ураженні може загинути. Також проводилося обстеження на виявлення лісового похідного шовкопряда (Malacosoma disstria Hub). Шкодить личинка, яка об’їдає листки та молоді пагони. При сильному ураженні дерево може загинути.

  Проводився фітосанітарний моніторинг і в Лановецькому районі на посівах кукурудзи ПП «Прогрес К», де виставлено жовті клейові феромонні пастки на виявлення карантинного шкідника – західного кукурудзяного жука (Diabrotica virgifera virgifera Le Conte), який віднесений до списку А 2 (карантинні організми, обмежено поширені в Україні). Шкодять як личинки так і жуки. Жуки пошкоджують волоть, стовпчики жіночих суцвіть, листя, іноді обгризають молоді качани. Личинки живляться корінням кукурудзи, що приводить до значного зменшення кореневої маси та полягання рослин кукурудзи. Загальна площа обстеження за допомогою пасток в Лановецькому районі становить 100 га.

   Через певний період часу форомонні пастки знімаються і направляються до фітосанітарної лабораторії для визначення (підтвердження) наявності карантинних шкідливих організмів та їх чисельності.

  У разі підтвердження наявності регульованого шкідливого організму на певну територію запроваджується карантинний режим, де проводяться відповідні фітосанітарні заходи для його локалізації та ліквідації.

   Карантинні організми можуть завдати великої шкоди народному господарству Україні і при вчасному їх виявлені негайно проводиться ряд фітосанітарних заходів (які визначає державний фітосанітарний інспектор) спрямованих на запобігання поширення, локалізації, а в подальшому і ліквідації таких регульованих шкідливих організмів.

   Визначення фітосанітарного стану області допоможе інспектору при оформленні та видачі фітосанітарних сертифікатів  при експорті деревини, зерна, насіння та рослинної продукції за кордон.