Головне управління Держпродспоживслужби

в Тернопільській області

Телефон гарячої лінії:  

(0352) 52-10-10

Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області інформує про хід розслідування випадків сальмонельозу серед вихованців та працівників Збаразького комунального ясел-садку №1 «Калинонька»


  Станом на 10 квітня 2018 року завершені лабораторні дослідження залишків харчових продуктів з харчоблоку ДНЗ, змивів з виробничого обладнання та поверхонь для приготування їжі після проведення дезінфекції, води питної водопровідної та сирих курячих яєць, виявлених в ході епідеміологічного обстеження. Згідно експертних висновків Тернопільської регіональної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 03 квітня 2018 року №000479д.к./18 у залишках стегон курячих, масла солодковершкового «Селянського», сметани 15% та яєць митих маркованих збудника сальмонельозу не виявлено. Експертним висновком №000478д.к./18 від 04 квітня 2018 року встановлено відповідність води питної водопровідної до мікробіологічних показників діючих нормативних документів. Зразки змивів з технологічного обладнання за мікробіологічними показниками відповідають вимогам чинного законодавства та свідчать про задовільне проведення дезінфекції (е.в. №000059з/18 від 02.04.2018). Також, при повторному епідеміологічному обстеження ДНЗ, в комірчині виявлено 126 шт. сирих курячих яєць, зразки від яких були направлені для проведення досліджень. Згідно експертного висновку Тернопільської регіональної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 10 квітня 2018 року №000492д.к./18 зразки за мікробіологічними показниками відповідають п. 1.5.1 «Обов’язкового мінімального переліку досліджень сировини, продукції тваринного та рослинного походження, комбікормової сировини, комбікормів, вітамінних препаратів та ін…»

  Також, в ході розслідування фахівцями Головного управління проведено зустріч з начальником Управління освіти, молоді та спорту Збаразької РДА Демах С.С. де витребувано документи щодо постачальників продуктів харчування у дошкільні навчальні заклади Збаразького району та ознайомлено з переліком документів, які готуються групою технічного нагляду, інформаційно-правового та господарського обслуговування навчальних закладів для здійснення тендерних процедур та розрахунку потреб. Вивченням документів встановлено, що згідно тендерних пропозицій постачальником сирих курячих яєць є ФОП Лисюк Людмила Анатоліївна, мешканка м. Збараж(договір №29-01/18-5). Проведено повторну зустріч з завідувачем Збаразького ДНЗ №1 “Калинонька” Левицькою І.І., медичною сестрою Галкою Ю.Б., завгоспом Філик В.Р. з метою проведення опитування щодо фактів описаних працівниками ОЛЦ МОЗ України. Зокрема, в розмові встановлено факт постачання немаркованих курячих яєць. При цьому вищевказаними особами цей факт підтверджено та з’ясовано, що фактично харчові продукти у дитсадок привозить Лисюк Ігор Олегович, який особисто здійснює закупівлю яєць у ПАТ «Птахофабрика Тернопільська» (підтверджено менеджером птахогосподарства). При цьому наголошено, що в попередні рази вся продукція надходила маркована, лише в останній раз вказаною особою було привезено яйця курячі без маркування, на що завгосп уваги не звернула. Накладні та документи (посвідчення якості, експертний висновок лабораторії) були представлені з ПАТ «Тернопільська птахофабрика». Факт наявності немаркованих яєць керівництво дитячого садка пояснити не в змозі. Аналогічно, керівництво садку не може пояснити факти захворювання сальмонельозом оператора котельні та помічника вихователів, які, зі слів керівництва, не приймали їжу приготовану в харчоблоці дитсадку. Проведено зустріч з керівництвом ПАТ «Тернопільська птахофабрика», під час якої отримано роз’яснення стосовно закупівлі яєць вказаним ФОП та, на вимогу фахівців, проведено вибірковий огляд підготовлених до відвантаження партій. Немаркованої продукції не виявлено, встановлено, що реалізацію немаркованого яйця технологічно унеможливлено.

  Оскільки, згідно повідомлення Тернопільського ОЛЦ МОЗ України сальмонелу типу Д виявлено саме із немаркованих яєць, прийнято рішення опитати підприємця Лисюк Л.А. За сприяння Головного управління національної поліції в Тернопільській області та керівництва Збаразької РДА проведено опитування вказаної особи, отримано пояснення щодо постачання яєць до ДНЗ та витребувано накладні.

  Оскільки, як керівництвом ДНЗ, так і його персоналом постійно перекручуються факти, проводилось приховування харчових продуктів для відбору проб, допускаються порушення у веденні офіційних записів, зокрема у журналі бракеражу, прийнято рішення передати справу у правоохоронні органи для проведення ними слідчих дій, надання правової оцінки виявленим фактам та встановлення кола відповідальних осіб (04 квітня 2018 року зареєстровано кримінальне провадження №412018211120000008 за ст. 137 ч.1 ККУ).

  Станом на 17 квітня 2018 року, після виконання припису, розпорядженням начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області роботу ДНЗ відновлено. Ситуація залишається на контролі у фахівців Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області.