Головне управління Держпродспоживслужби

в Тернопільській області

Телефон гарячої лінії:  

(0352) 52-10-10

Фітосанітарні інспектори Держпродспоживслужби закликають жителів області знищувати амброзію полинолисту ще до початку її цвітіння


  Спеціалісти управління фітосанітарної безпеки розпочали моніторинг території області на виявлення карантинних видів бур’янів в т.ч і на виявлення амброзії полинолистої, а також проводити  інвентаризацію старих вогнищ амброзії полинолистої. На території Тернопільської області запроваджено карантинний режим по амброзії полинолистій  на площі  59,103 га. Землевласники та землекористувачі зобов’язані виконувати заходи по локалізації та ліквідації карантинного організму, які затверджені розпорядженнями голів відповідних районних державних адміністрацій.  

Необхідно пам’ятати, що тільки спільними зусиллями можна призупинити розповсюдження злісного карантинного бур’яну – амброзії полинолистої.

ДОВІДКА. Щорічно на боротьбу з амброзією полинолистою у регіонах виділяють тисячі гривень, адже цей карантинний бур'ян є небезпечним для людини і довкілля, а крім того, його поява у посівах сільськогосподарських культур здатна суттєво знизити урожайність. Але, хоч бур'ян і досі є карантинним, сьогодні він настільки поширений на території України, що простіше назвати місця, де він не росте, аніж ті, де амброзія впевнено розповсюджується.

Амброзія полинолиста — однорічна яра рослина, зовнішнім виглядом схожа на коноплю, а розмірами і формою листків нагадує полин гіркий. Стебло прямостояче, розгалужене, опушене короткими волосками. На родючих ґрунтах, за достатнього зволоження, і рідкого травостою, окремі рослини досягають 2-2,5 м висоти. Сходи з’являються наприкінці березня – в травні, цвіте з середини липня до жовтня, плодоносить у вересні – листопаді. Розмножується амброзія лише насінням, яке утворюється у великій кількості і може  зберігати схожість у ґрунті до 40 років.

Переноситься амброзія полинолиста з насіннєвим матеріалом, відходами, сіном, транспортними засобами  (особливо залізничні перевезення) на великі відстані . Крім цього, завдяки легкій масі насіння здатне переноситись водою під час злив і повеней. Зустрічається на полях, городах, пасовищах, лісосмугах, біля доріг та в населених пунктах. Амброзія полинолиста засмічує усі польові культури, особливо — просапні і зернові, а також присадибні ділянки, сади, виноградники, пасовища, луки, полезахисні смуги,  пригнічуючи культурні рослини, оскільки має велику вегетативну масу та розвинену кореневу систему, що може сягати на 4 м вглиб. Амброзія не тільки «відбирає» воду та елементи живлення у культурних рослин, вона ще й затінює їх, перекриваючи їм доступ до прямих сонячних променів.

Амброзію полинолисту з повним правом можна назвати екологічно небезпечним бур'яном. Під час цвітіння пилок викликає у людей алергію (підвищення температури, сльозотечу, кон’юнктивіт, погіршує зір і може викликати набряк легенів), медики називають це амброзійним полінозом або «сінною пропасницею». Слід додати, що у цей період найбільше страждають астматики, у яких загострюються приступи бронхіальної астми.

Щоб уберегти себе від шкідливого впливу, бажано до початку цвітіння вирвати з коренем всі поодинокі рослини на своїй ділянці. Якщо бур’янів занадто багато, їх доведеться скошувати кілька разів за сезон, не дозволяючи їй зацвісти і дати насіння. У польових умовах: дотримання сівозміни, оптимальні строки сівби, система передпосівного та основного  обробітку  ґрунту, догляд за посівами. Засівання вогнищ бур’яну багаторічними травами, які пригнічують ріст і розвиток амброзії. Також доречним є застосування хімічних препаратів  – гербіцидів, які є у «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».