Головне управління Держпродспоживслужби

в Тернопільській області

Телефон гарячої лінії:  

(0352) 52-10-10

Фахівці Держпродспоживслужби провели ряд заходів під час 11 Всеукраїнського фестивалю «Борщівська вишиванка», аби не допустити до реалізації харчові продукти без належних документів


  Відповідно до розпорядження голови районного державної адміністрації від 10.08.2018 року № 249–од «Про Всеукраїнський фольклорно-мистецький фестиваль «Борщівська вишиванка»  відбулося три засідання організаційного комітету з підготовки та проведення даного заходу. На засіданнях обговорювали  стан  виконання  заходів з підготовки до проведення фестивалю, проблемні питання та шляхи  їх вирішення.

  Для забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя під час проведення фестивалю, недопущення виникнення гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь, в.о. начальника Борщівського  районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області Оксана Шетелинець наголосила організаторам фестивалю на необхідності  проведення санітарної очистки території проведення фестивалю,  забезпечення достатньою кількістю контейнерів для збору твердих побутових відходів, проведенні систематичного прибирання та дезінфекції громадських туалетів. Зокрема, спеціалісти Держпродспоживслужби спільно з спеціалістами Тернопільської регіональної державної лабораторії державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів попередньо  відібрали  3  проби  води питної з криниць загального користування та 2 проби з водогонів міста на санітарно-хімічні і мікробіологічні  показники, обстежили 5 закладів громадського харчування в центрі міста з відбором проб на лабораторні дослідження, за результатами яких було спрямовано пропозиції  власникам щодо усунення  причин  порушень, які виникали.  

   В рамках фестивалю був проведений  фестиваль «Борщ-їв», який готувався  на базі шкільних і дошкільних закладів. На нараді керівників установ   було акцентовано увагу на  терміни придатності страв, харчових продуктів, дотримання вимог товарного сусідства та температурних режимів, наголошено не використовувати консервовані та інші продукти домашнього приготування, персоналу працювати у спецодязі, дотримуватися правил особистої гігієни. Біля кожного місця реалізації борщу  були встановлені контейнери для харчових відходів (педальні бачки) та для збору побутового сміття,  використовувався одноразовий посуд,  поліетиленові пакети «для сміття», заборонено реалізацію кондитерських виробів з кремом.

Під час проведення фестивалю проводилася виїзна торгівля. Організаторам (відділу культури, туризму та релігій Борщівської РДА) попередньо були спрямовані заходи  щодо забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя під час проведення фестивалю, співпрацювали з громадянами, які бажали здійснювати торгівлю харчовими продуктами, щоб уникнути  непорозумінь в день проведення фестивалю. Надали організаторам список підприємців, які  мають право здійснювати торгівлю і харчування населення, так як  зареєстровані в державному реєстрі потужностей, а не зареєстрованим запропонували  її провести.

В день проведення фестивалю спільно з  працівниками районного відділу поліції  ГУ НП в області проводили роз’яснювальну роботу щодо  дотримання вимог законодавства під час реалізації харчових продуктів учасникам фестивалю.

Завдяки  проведеним заходам вдалось забезпечити санепідблагополуччя під час проведення фестивалю, попередити  виникнення та розповсюдження інфекційних захворювань та  харчових отруєнь серед його учасників.

    Проблемним питанням під час проведення фестивалю залишається участь в ньому громадян, які не зареєстровані як підприємці, не мають дозвільних документів та здійснюють торгівлю на непристосованих місцях (відсутнє холодильне обладнання). Походження даної продукції, як і терміни виготовлення, придатності та умови зберігання також невідомі. Серед продукції, яка розповсюджувалася на даному фестивалі  сир бринза, з додаванням різних інгредієнтів, сири копчені, сушені, тощо;  риба  в’ялена,  сушена, копчена; мед і продукти бджільництва; напої  в асортименті -  медовухи, наливки, вина, тощо. До недопущення реалізації даної продукції, яка вважається як стихійна торгівля, залучались працівники районного відділу поліції  ГУ НП в області.