Головне управління Держпродспоживслужби

в Тернопільській області

Телефон гарячої лінії:  

(0352) 52-10-10

До 1 березня 2019 року суб’єкт насінництва та розсадництва повинен подати до Держпродспоживслужби план-схему розташування перехреснозапильних культур


  Відділ контролю у сфері насінництва та розсадництва Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області нагадує суб’єктам насінництва та розсадництва, які вирощують перехреснозапильні культури про необхідність узгодження розташування насінницьких посівів перехреснозапильних рослин.

  За сучасних умов розвитку сільськогосподарського виробництва незалежно від форм господарювання роль насінництва невпинно зростає. Кожен господар повинен усвідомлювати, що отримання гарного врожаю починається з якісного насіння. Процес вирощування насіння не повинен залишатись без уваги, адже від цього залежить отримання якісного насіння. При відведенні насінницьких ділянок необхідно враховувати перехресний тип запилення у культур, щоб не створювати технічні труднощі при вирощуванні. Із сільськогосподарських рослин більш властивий тип перехресного запилення у таких культур як: ріпак, гірчиця, редька олійна, суріпиця, рицина, рижій, кукурудза, сорго, соняшник, гречка, тритикале, жито, люпин, багаторічні бобові трави, багаторічні злакові трави та інші.

  Суб’єкти насінництва та розсадництва, які вирощують перехреснозапильні культури, повинні дотримуватись норм просторової ізоляції та узгоджувати розташування насінницьких посівів з відповідним територіальним органом Держпродспоживслужби.

  Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.10.2016 року №365 затверджено «Порядок узгодження розташування насіннєвих посівів» (далі – Порядок). Згідно з Порядком, відповідно до запланованого обсягу виробництва насіння та садивного матеріалу суб’єкт насінництва та розсадництва узгоджує питання не висівання споріднених перехреснозапильних рослин з іншими суб’єктами господарювання, які використовують земельні ділянки, розташовані від насіннєвого посіву на відстані в межах норм просторової ізоляції. За результатами узгодження може укладатися угода про не висівання споріднених перехреснозапильних рослин, а також про взаємні гарантії вчасного знищення падалиці культур, які є джерелом небажаного запилення на земельних ділянках в межах норм просторової ізоляції протягом вегетаційного періоду відповідного року.

  Не пізніше 1 березня 2019 року, суб’єкт насінництва та розсадництва повинен подати план-схему розташування перехреснозапильних культур до відділу контролю у сфері насінництва та розсадництва Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області за адресою: вул. Чернівецька,24, м. Тернопіль.

  Суб’єкти насінництва та розсадництва мають перевагу при розташуванні насіннєвих посівів сортів рослин (клонів, ліній, гібридів першого покоління) перехреснозапильних культур перед іншими суб’єктами господарювання, що здійснюють товарне сільськогосподарське виробництво.

  Відповідно до пункту 6 Порядку право на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів перехреснозапильних культур мають суб’єкти насінництва та розсадництва при поданні план-схеми, інші суб’єкти господарювання не мають права розміщувати посіви споріднених перехреснозапильних рослин на відстані в межах норм просторової ізоляції.

Суб’єкт насінництва та розсадництва, від якого план-схема надійшла першою, має право на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів.

  Підставою для відмови в наданні переваги при розташуванні насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин є відсутність суб’єкта насінництва та розсадництва у Державному реєстрі суб’єктів насінництва та розсадництва.