Головне управління Держпродспоживслужби

в Тернопільській області

Телефон гарячої лінії:  

(0352) 52-10-10

Державні фітосанітарні інспектора визначили фітосанітаний стан області


  Спеціалісти Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби протягом декількох місяців проводили фітосанітарний моніторинг на посівах сільськогосподарських культур, у лісових насадженнях та садах, в складських приміщеннях зберігання імпортних та вітчизняних об’єктів регулювання, за допомогою феромонних пасток. Такі обстеження проводяться у період вегетації  з метою виявлення небезпечних карантинних організмів (шкідників), які можуть завдати великої шкоди народному господарству області.

  У 2017 році обстеження, на посівах сільськогосподарських культур за допомогою феромонних пасток, проводилися на виявлення наступних регульованих шкідливих  організмів:

 • картопляної молі у Підволочиському, Гусятинському та Чортківському районах на загальній площі 650 га (виставлено 90 феромонних пасток);
 • південно-американської томатної молі у Гусятинському районі на площі 150 га (виставлено 30 феромонних пасток);
 • західного кукурудзяного жука в Лановецькому районі на 100 га посівів кукурудзи (виставлено 20 феромонних пасток).

У садах Тернопільської області  та на присадибних ділянках населення проводилися обстеження на виявлення таких небезпечних карантинних та некарантинних шкідників плодових дерев:

 • каліфорнійської щитівки в Бучацькому районі на площі 80 га (виставлено 80 дельтовидних пасток);
 • американського білого метелика на присадибних ділянках Борщівського району на загальній площі – 40 га (виставлено 20 дельтовидних феромонних пасток);
 • яблуневої плодожерки на площі 10 га у Бучацькому районі (виставлено 10 пасток);
 • сливової плодожерки на площі 10 га у Бучацькому районі (виставлено 10 пасток).

Лісові насадження обстежувалися на виявлення шкідників, які відсутні на території України, а саме:

 • вусач китайський на площі 20 га у Монастириському районі (виставлено 20 пасток Ліндгрена );
 • лісовий похідний шовкопряд на площі 200 га в Підгаєцькому та Кременецькому районах (виставлено 40 феромонних дельтовидних пасток);
 • великий модриновий короїд – 50 га. Обстеження проводилося в Монастириському та Кременецькому районах (всього виставлено 50 бар’єрних пасток).
 • вусач роду Монохамус на площі 30 га в Монастириському районі (виставлено 30 пасток Ліндгрена);
 • смолівка кедрова на площі 50 га в Кременецькому районі (виставлено 50 бар’єрних пасток).

  Складські приміщення зберігання імпортних та вітчизняних об’єктів регулювання  також підлягали фітосанітарному моніторингу за допомогою феромонних пасток на виявлення найнебезпечнішого карантинного шкідника капрового жука, який відсутній на території України, але є висока можливість його адаптації. Обстеження проводилися в складах  м.Тернопіль, Зборівського та Козівського районах на загальній площі 10000 м2, з виставленням 100 феромонних пасток.

  Отже, площа обстеження території Тернопільської області на виявлення небезпечних карантинних організмів  за допомогою феромонних пасток становить 1310 га та 10000 м2.

  Феромонні паски направлялися в Державну установу «Тернопільська обласна фітосанітарна лабораторія» для проведення фітосанітарної експертизи. За результатами такої експертизи виявлено регульований шкідливий організм – західний кукурудзяний жук в Лановецькому районі на площі 100 га. Розпорядженням голови Лановецької районної державної адміністрації запроваджено карантинний режим на даній площі та затверджено заходи з локалізації та ліквідації  даного карантинного організму.

  Також виявлено на плодових насадженнях Бучацького району некарантинні види шкідливих організмів, а саме - сливову плодожерку та яблуневу плодожерку на площі 10 га. 

  Інших регульованих шкідливих організмів  не виявлено.